Wentylacja grawitacyjna

Projektowanie wentylacji a dom

Wentylacja grawitacyjna jest typem wentylacji najczęściej stosowanym w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Definicja i zasada działania tego typu wentylacji jest niezwykle prosta. Wymiana powietrza odbywa się w wyniku jego naturalnego ruchu, który powstaje na skutek różnicy ciśnienia.

Działanie wentylacji grawitacyjnej jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Ruch powietrza następuje w wyniku różnicy temperatur lub działania wiatru, który w zależności od kierunku może wspomagać albo utrudniać działanie wentylacji. Ciąg pojawia się kiedy w domu panuje temperatura wyższa niż na zewnątrz, najsilniejszy jest więc zimą.

Zasada działania

Powietrze usuwane jest z budynku dzięki działaniu w przewodach wentylacyjnych siły wyporu, co prowadzi również do powstania podciśnienia w pomieszczeniach i umożliwia napływanie do nich świeżego powietrza. Jeżeli w budynku znajdują się szczelna okna niezbędne jest zamontowanie w nich lub w ścianach otworów nawiewnych.

Klatki wentylacyjne montowane są obecnie w ścianie lub w suficie. Wymagania zapewniające prawidłowe działanie wentylacji to między innymi długość kanałów wentylacyjnych prowadzących od kratki wentylacyjnej do kominów, która wynosić musi minimum 3m. Kanały wywiewne powinny zostać zamontowane w pomieszczeniach zamkniętych takich jak łazienka, kuchnia oraz na poddaszu.

Normy Unii Europejskiej i w Polsce

Obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej normy dotyczące instalacji wentylacyjnych są bardzo surowe. Zgodnie z nimi wentylacja grawitacyjna może być stosowana tylko w budynkach, których wysokość nie przekracza 9 kondygnacji. Ponadto wentylacja powinna zapewniać minimum 0,3 wymiany powietrza na godzinę.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się