Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna ma na celu usuwanie zanieczyszczonego powietrza z budynku i dostarczanie do niego świeżego powietrza, w każdych warunkach atmosferycznych. Intensywność wymiany powietrza może być regulowana przez użytkownika systemu poprzez otwieranie kratek wentylacyjnych lub zmianę ustawienia wentylatora.

Wentylacja na dachu

Najpopularniejsze rodzaje wentylacji mechanicznej to wentylacja wywiewna i nawiewno-wywiewna. W wentylacji mechanicznej stosowany jest jeden, centralny wentylator, którego zadaniem jest zasysanie powietrza z pomieszczeń i wywiewanie go na zewnątrz. Do wentylatora podłączone są wszystkie kanały wywiewne. Napływ powietrza tak jak w innych typach wentylacji następuje za pośrednictwem nawiewników ściennych i okiennych.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem energooszczędnym i ekologicznym. Ten typ wentylacji umożliwia skuteczne oczyszczanie powietrza w budynku, a dzięki odzyskiwaniu ciepła zmniejsza koszty ogrzewania. Proces napływu i odpływu powietrza przebiega w sposób wymuszony i kontrolowany, co daje możliwości regulowania intensywności wentylacji.

Wentylacja mechaniczna wywiewna nie wymaga budowy kominów wentylacyjnych, które zastąpione zostają rurą elastyczną. Rury i centralny wentylator zwykle umieszczane są na poddaszu, a usuwane powietrze kierowane jest do wyrzutni dachowej. Z kolei elementy tworzące wentylację nawiewno-wywiewną to rekuperator, czerpnia, wyrzutnia i kanały wentylacyjne.

Rekuperator

Rekuperator pełni funkcję centrali wentylacyjnej i umożliwia odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza. Powietrze pobierane jest za pomocą czerpni, a wywiewane za pomocą wyrzutni. Cena obu typów wentylacji mechanicznej uzależniona jest między innymi od wielkości i rodzaju budynku, w którym ma nastąpić instalacja. Działanie wentylacji mechanicznej przedstawiają poniższe schematy.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się